2020 Excellence in Education Scholarship Recipients by Fund

 

2020 Excellence in Education Scholarship Recipients Listed by Fund

 

Daniel J. Alcock Scholarship

Noah Behm – Michigan State University

 

Reverend William D. Aldridge, Sr. Scholarship

Lauren Reed – Heritage High School

 

Alpha Sigma Chapter, Alpha Delta Kappa, Inc. Scholarship

Isabelle Kettler – Martin Luther College

 

Frank N. Andersen Memorial Scholarship

Halia Andrews – Frankenmuth High School

Grace Branch – Saginaw Arts & Sciences Academy

Macanna Briolat – Delta College

Briere Brown – Birch Run High School

Sierra Cleland – Birch Run High School

Bailey DeSander – Saginaw Valley State University

Allyson Ehlert – Valley Lutheran High School

Harmony Endert – Saginaw Arts & Sciences Academy

Morgan Fila – Nouvel Catholic Central High School

Emma Gabriel – Birch Run High School

Abigayle Haiser – Swan Valley High School

Shayla Heike – Birch Run High School

Sydney Hollis – Heritage High School

Kelsey Landra – Swan Valley High School

Heidi Mackel – Michigan State University

Rodney Mitchell – Saginaw Arts & Sciences Academy

Sarah Pagano – Western Michigan University

Brenna Radke – Nouvel Catholic Central High School

Asia Riley – Carrollton High School

Chyna Riley – Carrollton High School

Jordyn Ryle – Heritage High School

Taylor Ryle – Heritage High School

Nicole Seamon – Swan Valley High School

Austyn Smith – Freeland High School

Jordan Tafel – Nouvel Catholic Central High School

Amaka Unobagha – Saginaw Arts & Sciences Academy

Jena Wazny – St. Charles High School

Rhys Wazny – Lake Superior State University

Hannah Wenzel – Frankenmuth High School

Rylee Wobio – Heritage High School

Madison Zolton – Valley Lutheran High School

 

Nels Andersen Scholarship

Morgan Fila – Nouvel Catholic Central High School

Allison Krenz – Carrollton High School

Connor Rousseau – Heritage High School

 

 

Nick Andros Music Scholarship

Calista Bickel – Frankenmuth High School

Jahari Essex – Great Lakes Bay Region Early College

 

Rev. Dr. Roosevelt and Dr. Nurame Austin, Sr. Scholarship

Brenna Radke – Nouvel Catholic Central High School

 

Awesome April Kade Scholarship

Robert French – Freeland High School

Caitlin Scileppi – Freeland High School

 

Balcueva Family Memorial Scholarship

Michelle Dingler – Merrill High School

Charlotte Howald – Saginaw Arts & Sciences Academy

Alexandra Ramirez – Home School Student

Andrea Schoch – Michigan Lutheran Seminary

Grace Smith – Frankenmuth High School

 

Gary R. Barker Science Scholarship

Benjamin Schall – Saginaw Arts & Sciences Academy

 

Bernice Barlow NAACP Scholarship

Daniel Webster – Saginaw Arts & Sciences Academy

 

Gary R. Bierlein Memorial Scholarship

Noah Essex – Freeland High School

 

Pat Brady Community Service Scholarship

Harmony Endert – Saginaw Arts & Sciences Academy

 

Pama Brantley-Phillips Memorial Scholarship

Ashley Kopec – Frankenmuth High School

 

Charles F. and Edith E. Brunkow Memorial Scholarship

Jahari Essex – Great Lakes Bay Region Early College

Bobby Martin – Bridgeport High School

 

Buena Vista School District Student Activity Scholarship

Brianna Atkins – Saginaw High School

Ariona Baker – Bridgeport High School

Ta’Varion Burrell – Saginaw High School

Kennedy Crawford – Bridgeport High School

Bobby Martin – Bridgeport High School

Nyiah Sangster – Bridgeport High School

Bri’Onna Smith – Saginaw High School

 

Thomas Burkhart Scholarship – Law

Olivia Heath – Saginaw Arts & Sciences Academy

 

Thomas Burkhart Scholarship – Music

Emily Kelley – St. Charles High School

 

CAC/Robert L. Viera Community Service Scholarship

Jade Essex – Arthur Hill High School

 

Can-Amera Games Scholarship

Anjelica Ferguson – Heritage High School

 

Carrollton Education Foundation – Carrollton Community Scholarship

Jael Brooks – Carrollton High School

Amya Shivers – Carrollton High School

 

Carrollton Education Foundation – Nancy Wilma Dalton Scholarship

Maliyah McGowan – Carrollton High School

 

Carrollton Education Foundation – Max Fisher Scholarship

Gianna Jackson – Carrollton High School

 

Carrollton Education Foundation – Nancy Hirshman Scholarship

Kameron Brown – Carrollton High School

 

Carrollton Education Foundation – Morley Foundation Scholarship

Allison Krenz – Carrollton High School

Amya Shivers – Carrollton High School

 

Casting Your Future – UAW Local 668 Scholarship

Megan Brooks – Swan Valley High School

Lauren Reed – Heritage High School

 

Circle Michigan Foundation Scholarship

Molly Corcoran – Dexter High School

 

Cody & Zach Skilled Trades Scholarship

Thomarion Shipman – Saginaw High School

 

Cohen Leadership Scholarship

Anjelica Ferguson – Heritage High School

 

Donald Stuart Corsaut Memorial Scholarship

Megan Brooks – Swan Valley High School

 

Larry A. Coulouris Memorial Scholarship

Bradley Bujouves – Saginaw Valley State University

Dane Senkowski – Heritage High School

 

Against the Odds – The Jasper Curell Memorial Scholarship

Nicole Seamon – Swan Valley High School

 

Clifford E. Davis Youth Leadership Scholarship

Gabrielle Faulk – Saginaw Arts & Sciences Academy

 

Paul L. Dawkins Sports Memorial Scholarship

Amaka Unobagha – Saginaw Arts & Sciences Academy

 

Carol Doman-Wilder Scholarship

Payton Sieveke – Heritage High School

 

Alma Gilmore Doud Memorial Scholarship

Hannah Billmeier – Bridgeport High School

 

Douglas Family Scholarship

Emily Roy – Omni Alternative High School

 

Jordan M. Draper Memorial Scholarship

Lauren Reed – Heritage High School

 

Emily Anne Dressler Memorial Scholarship

Allyson Ehlert – Valley Lutheran High School

Adrian Hildebrant – Valley Lutheran High School

Sydney Krenz – University of Michigan – Flint

Katie Lazarz – Freeland High School

Jack Raines – Swan Valley High School

Hannah Reaman – Valley Lutheran High School

 

Scott Durand Memorial Scholarship

Jack Raines – Swan Valley High School

 

Mary K. and Grace Feahr Williams Scholarship

Jasmin Brookins – Saginaw High School

 

First Ward – Mark Neumeier Success Scholarship

Zarria Atkins – Arthur Hill High School

Alexis Braddock – Arthur Hill High School

Jael Brooks – Carrollton High School

Tori’Ana Jackson – Saginaw Arts & Sciences Academy

Rodney Mitchell – Saginaw Arts & Sciences Academy

Autumn Turner – Arthur Hill High School

Shybre Washington – Arthur Hill High School

Jaida Smith – Saginaw Valley State University

 

Flegenheimer Family Scholarship

Charles Haller – Saginaw Arts & Sciences Academy

 

Jack Foote Memorial Scholarship

Chyna Riley – Carrollton High School

 

Freeland SportsZone Trades Scholarship

Madeline Rappley – Freeland High School

 

James Gaertner & Anne Marks-Gaertner Fine Arts Scholarship

Rocco Lopez-Gamboa – Nouvel Catholic Central High School

Grace Giroux – Nouvel Catholic Central High School

 

Bobbi J. Galarno Memorial Scholarship

NyKisha Banks – Arthur Hill High School

 

Michael R. Gall Memorial Scholarship

Lauren Reed – Heritage High School

Rylee Wobio – Heritage High School

 

Joe & Rosanne S. Gardner Scholarship

Jack Raines – Swan Valley High School

 

Dr. Foster B. Gibbs Scholarship

Shaure Brewer, Jr. – Saginaw High School

 

John and Florence Goll Scholarship

Hannah Billmeier – Bridgeport High School

Kara Freigang – Heritage High School

Chloe Fry – Heritage High School

Gabriel Fry – Heritage High School

Alan Bouwman – Saginaw High School

 

Guadalupe “Lupe” Gomez Memorial Scholarship

Michaela Roberson – Saginaw Arts & Sciences Academy

 

Goodridge Brothers Scholarship

Brandon Terry – Saginaw Arts & Sciences Academy

 

Great Lakes Safety Training Center Scholarship

MacKenzie Miller – Saginaw Valley State University

 

Milton L. Greenebaum Scholarship

Demilah Turner – Saginaw High School

 

Bob & Betty Grills Memorial Scholarship

Jordan Ensz – Oakland University William Beaumont School of Medicine

Emily Reitzel – Central Michigan University College of Medicine

 

Handley School Foundation Alumni Scholarship

Clay Barckholtz – Saginaw Arts & Sciences Academy

Grace Lutenske – Saginaw Arts & Sciences Academy

 

Ruth Mitchell Hanson Scholarship

Madison Cromwell – Bridgeport Baptist Academy

Emily Kelley – St. Charles High School

 

Frank and Jean Harris Scholarship

Harmony Endert – Saginaw Arts & Sciences Academy

 

Judith Heavenrich Memorial Scholarship

Ciara Colley – Delta College

Latoya Roby – Saginaw High School

 

Hebert Memorial Scholarship

Matthew Bartels – Nouvel Catholic Central High School

Wesley Beck – Great Lakes Bay Region Early College

Karly Black – Freeland High School

Seth Byrne – Hemlock High School

Julien Clolinger – Birch Run High School

Haylei Drope – Chesaning High School

Adlar Feldotte – Swan Valley High School

Maddie Fenby – Merrill High School

Macy Hamilton – Freeland High School

Ashley Harvey – Freeland High School

Anna Helmreich – Freeland High School

Madison Jesse – Freeland High School

Samuel Johnson – Great Lakes Bay Region Early College

Allyssa Junemann – Heritage High School

Tara Keller – Frankenmuth High School

Sarah Kempf – Heritage High School

Kasey Kretz – Swan Valley High School

Samuel Lea – Swan Valley High School

Jessica Messing – Freeland High School

Logan Pickelmann – Frankenmuth High School

Emme Plichta – Birch Run High School

Gabrielle Rabior – Heritage High School

Hannah Reaman – Valley Lutheran High School

Noah Reinke – St. Charles High School

Alexander Robins – Freeland High School

Leiya Rybicki – Freeland High School

Caroline Sawatzki – Saginaw Arts & Sciences Academy

Allison Shea – Freeland High School

Catherine Shuler – Swan Valley High School

Conner Sika – Swan Valley High School

Gabrielle Simons – Merrill High School

Myla Soulliere – Frankenmuth High School

Andrew Tweddle – Swan Valley High School

Tyler Watt – Swan Valley High School

Veronica Yacks – Saginaw Arts & Sciences Academy

 

Patricia and William Hendrick Memorial Scholarship

Zoe Fleming – Merrill High School

 

Beverly E. Hendricks Nursing Scholarship

Taniyah Brooks – Arthur Hill High School

 

Heritage Academic Scholarship

Hayley Zaroff – Heritage High School

 

Carrie B. Hines Memorial Scholarship

Jade Essex – Arthur Hill High School

Marquavis Little – Arthur Hill High School

 

Joe Hodson Memorial Scholarship

Seth Byrne – Hemlock High School

 

George L. Horny Music Scholarship

Gracie Radosa – Hemlock High School

 

Clarence A. “Buck” Iles Scholarship

Jeremy Britton – Valley Lutheran High School

Bryce Stevenson – Swan Valley High School

 

Douglas C. Iles Memorial Scholarship

Trey Gleason – Freeland High School

 

Iles Family Conservation Scholarship

Charlotte Howald – Saginaw Arts & Sciences Academy

Alexander Robins – Freeland High School

 

Indo-Pak Scholarship

Stephanie Coon – Chesaning High School

Matthew Vogelaar – Delta College

 

Jennifer L. Jackson Memorial Scholarship

Allyson Ehlert – Valley Lutheran High School

Nicholas Hare – Central Michigan University

 

Reneé Johnston Scholarship

Anna Baukus-Konieczka – Saginaw Arts & Sciences Academy

 

Ashton B. Joseph Scholarship

Jonah Fleming – Heritage High School

 

Junior League of the Great Lakes Bay Region Scholarship

Isabelle Kettler – Martin Luther College

Sarah Pagano – Western Michigan University

 

Kara Kaltenbach Scholarship

Jean Cho – Heritage High School

 

Kappa Alpha Psi Fraternity – Saginaw Alumni Scholarship

D’Asja Barnes – Saginaw High School

DyTerres Lindsey – Saginaw High School

 

Mildred Culbert Kelly & Fred W. Kelly Non-Traditional Student Scholarship

Sarah Pagano – Western Michigan University

 

Mildred Culbert Kelly & Fred W. Kelly Traditional Student Scholarship

Allyson Ehlert – Valley Lutheran High School

 

James P. Konieczka Memorial Scholarship

Harmony Endert – Saginaw Arts & Sciences Academy

 

Kostrzewa-Sivey Nursing Scholarship

Hannah Billmeier – Bridgeport High School

 

Val and Julie Kostrzewa Memorial Scholarship

Allison Krenz – Carrollton High School

 

Steven Kyle Kowalewski Memorial Scholarship

Joshua Bannick – Michigan Lutheran Seminary

Owen Eubank – Michigan Lutheran Seminary

Ethan Grabill – Northpoint Bible College

Rachel Johnson – Saginaw Arts & Sciences Academy

 

Lisa Krukowski-Whalen Nursing Scholarship

Madison Fehn – Valley Lutheran High School

Allison Shea – Freeland High School

 

Tom Krzyzaniak Automotive Scholarship

Lauren Rankin – St. Charles High School

 

Tom Krzyzaniak Business Scholarship

Adam Ehline – Saginaw Arts & Sciences Academy

 

Tom Krzyzaniak Teaching Scholarship

Sarah Kempf – Heritage High School

 

Dr. Brian D. Kubczak Memorial Scholarship

Lauren Reed – Heritage High School

 

Larry Laeding Memorial Scholarship

Harmony Endert – Saginaw Arts & Sciences Academy

 

Kenneth H. MacDonald Sr., Broadcasting Scholarship

Kasey Kretz – Swan Valley High School

Jeffrey Wachowicz – St. Charles High School

 

Glenn Mayer Memorial Scholarship

Allison Krenz – Carrollton High School

 

Heather Mayes Memorial Scholarship

Anjelica Ferguson – Heritage High School

 

Shannon Mayes Memorial Scholarship

Sarah Kempf – Heritage High School

 

Ken and Ellen McAllister Scholarship

NyKisha Banks – Arthur Hill High School

 

Judge Gary R. McDonald Memorial Scholarship

Stephanie Coon – Chesaning High School

Abigail Jurrens – Heritage High School

 

Joana D. McKeoun Memorial Scholarship

Madeleine LeRoux – Heritage High School

 

Lee Essie and Charlie McMillan, Jr. Scholarship – Cosmetology

Abigail Engel – St. Charles High School

 

Lee Essie and Charlie McMillan, Jr. Scholarship – Medical

Jacob Rowley – Hemlock High School

 

Lee Essie and Charlie McMillan, Jr. Scholarship – Military

Ashley Sanders – Saginaw High School

 

Lee Essie and Charlie McMillian, Jr. Scholarship – Music

Emily Reitzel – Central Michigan University College of Medicine

 

Arthur F. Menapace Scholarship

Allyson Ehlert – Valley Lutheran High School

 

Kathryn E. Menapace Scholarship

Emma Wilson – Saginaw Arts & Sciences Academy

 

A.C. “Kate” & Leo Joseph Merlone – St. Dominic Catholic Church of Saginaw Member Scholarship

McKenna Adams – Nouvel Catholic Central High School

Brenna Radke – Nouvel Catholic Central High School

 

A.C. “Kate” & Leo Joseph Merlone – Teaching Scholarship

Connor Rousseau – Heritage High School

Isabel Schmitt – Frankenmuth High School

 

Meyer-Simon Latin Scholarship

Kylie Moskal – Heritage High School

Megan Sulkanen – Heritage High School

 

Michigan State University Alumni Association of Saginaw County Scholarship

Rebecca Alfano – Heritage High School

Shayna Hecht – Frankenmuth High School

Katie Lazarz – Freeland High School

 

Michigan Sugar Company Employee Scholarship

Kadyn Blanchard – Freeland High School

Sydney Deutsch – Valley Lutheran High School

James Hax – Saginaw Arts & Sciences Academy

 

Morley Travel Scholarship

Jahari Essex – Great Lakes Bay Region Early College

 

National Association of Insurance and Financial Advisors Great Lakes Bay Region Scholarship

Mia Lazzaro – Swan Valley High School

 

Nexteer Scholarship

Wesley Beck – Great Lakes Bay Region Early College

Mallory Brooks – Swan Valley High School

Alyssa Vasquez – Swan Valley High School

Chance Wilczynski – Pinconning High School

 

Nexteer Skilled Trades Scholarship

Kela Agnew – Delta College

Jeremy Britton – Valley Lutheran High School

Nicholas Hughes – Saginaw Valley State University

Abigail Kolb – St. Charles High School

Brett Richardson – Delta College

Jordan Weary – Saginaw High School

 

Gene & Shirley Nuckolls Scholarship

Rowan Meddaugh – Saginaw Arts & Sciences Academy

 

Omega Psi Phi – Jesse Johnson Scholarship

DyTerres Lindsey – Saginaw High School

 

Dr. Raquel Ontiveros Memorial Scholarship

Nytalia Flores – Saginaw Arts & Sciences Academy

Madison Pignatelli – Great Lakes Bay Region Early College

 

Optimist Club of Saginaw-Officer Ed Nowaczyk Scholarship

Abbey Bitterman – Chesaning High School

Emily Rood – Michigan State University

Molly Schaffer – Hemlock High School

Aliya Woodley – Heritage High School

 

Thomas P. Orr Scholarship

Noah Essex – Freeland High School

 

Our Littlest Angels – Callie M. Wilson Memorial Scholarship

Rebecca Alfano – Heritage High School

Erica Garcia – St. Charles High School

Jessica Kelsey – Freeland High School

Mia Lazzaro – Swan Valley High School

 

Margaret L. Palmer Scholarship

Nytalia Flores – Saginaw Arts & Sciences Academy

Elizabeth Furtaw – Heritage High School

Kirk Johnson – Saginaw High School

Brea Pruitt – Saginaw Arts & Sciences Academy

Gabrielle Rabior – Heritage High School

Payton Sieveke – Heritage High School

 

Perceptions Scholarship

Mia Lazzaro – Swan Valley High School

Matthew Sauer – Saginaw Arts & Sciences Academy

 

Edward and Marion Petzko Student Athlete Scholarship

Erica Garcia – St. Charles High School

Katie Lazarz – Freeland High School

 

Jerrold E. Potts Scholarship

Gabrielle Behm – Heritage High School

Noah Behm – Michigan State University

Elizabeth Card – Nouvel Catholic Central High School

Julia Card – Nouvel Catholic Central High School

Hannah Heise – Chesaning High School

Michael James – Chesaning High School

Ryan Kern – Michigan Technological University

Mia Lazzaro – Swan Valley High School

Jeffrey Mann – Nouvel Catholic Central High School

Kylie Schmitt – Valley Lutheran High School

McKenna Schwab – Delta College

Karly Skocelas – Nouvel Catholic Central High School

Halle Stanick – Delta College

Emily Van Herweg – Freeland High School

Julian Winchell – Heritage High School

 

Bud & Katherine Rae Aviation Scholarship

Cade Beall – Heritage High School

Maya McGovern – Heritage High School

Adam Wenzlick – Birch Run High School

 

Harold & Bernadine Reiss Scholarship

Leona Childs – Michigan State University

Nicholas Hare – Central Michigan University

 

Patricia Rennert Memorial Scholarship

Kaitlyn Wilson – Heritage High School

 

Saginaw Country Club Golf Scholarship

Katie Lazarz – Freeland High School

 

Saginaw County Association of Retired School Personnel Scholarship

Gabrielle Rabior – Heritage High School

Isabel Schmitt – Frankenmuth High School

 

Saginaw County Association of Retired School Personnel – Willie Allen Memorial Scholarship

Nytalia Flores – Saginaw Arts & Sciences Academy

 

Saginaw County Association of Retired School Personnel – Ernest Burnell Memorial Scholarship

Rowan Meddaugh – Saginaw Arts & Sciences Academy

 

Saginaw County Child Development Center Scholarship

Lauren Keyser – Swan Valley High School

 

Saginaw County Lawyers’ Auxiliary Scholarship

Makenzie Collier – Heritage High School

 

Saginaw County Sports Hall of Fame Scholarship

Sydney Peake – Hemlock High School

 

Saginaw Education Association Member Scholarship

Brandon Terry – Saginaw Arts & Sciences Academy

 

Saginaw Promise Zone Scholarship

Zenita Ace – Saginaw High School

Homer Allen – Arthur Hill High School

Brianna Atkins – Saginaw High School

Zarria Atkins – Arthur Hill High School

NyKisha Banks  – Arthur Hill High School

D’Asja Barnes – Saginaw High School

Destiny Bauswell – Arthur Hill High School

Abiyah Bell – Saginaw High School

Michiel Boone – Saginaw High School

Cetricia Bowens – Saginaw High School

Alexis Braddock – Arthur Hill High School

Grace Branch – Saginaw Arts & Sciences Academy

Shantel Brooks – Arthur Hill High School

Taniyah Brooks – Arthur Hill High School

Arionna Brown – Saginaw High School

Ivyonna Brown – Saginaw High School

Jaliyah Brown – Arthur Hill High School

Miracle Burton – Arthur Hill High School

Bevonity Cain – Saginaw High School

Jordan Carroll – Arthur Hill High School

Rylee Chacon – Saginaw Arts & Sciences Academy

Makiyah Coleman – Saginaw High School

Anjelica-maria Cruz Aparicio – Arthur Hill High School

Cameron Cureton – Saginaw High School

Mi’Angel Dawkins – Arthur Hill High School

Brenna Dean – Saginaw Arts & Sciences Academy

Adam Ehline – Saginaw Arts & Sciences Academy

Rebecca Emerson – Arthur Hill High School

Harmony Endert – Saginaw Arts & Sciences Academy

Jade  Essex – Arthur Hill High School

Noah Estrada – Arthur Hill High School

Elizabeth Feldotte – Arthur Hill High School

Nytalia Flores – Saginaw Arts & Sciences Academy

Mariah Gaiter – Saginaw High School

Lasarahana Gaskew – Arthur Hill High School

Morgan Gates – Arthur Hill High School

Havien Gibson – Saginaw High School

Trinia Gibson – Saginaw High School

Armonn Goods – Saginaw High School

Charles Haller – Saginaw Arts & Sciences Academy

Za’Taviana Hardy – Arthur Hill High School

Jackson Harris – Saginaw High School

Kevin Hayes – Michigan State University

Theresa Heath – Arthur Hill High School

Olivia Heath – Saginaw Arts & Sciences Academy

Te’Andre Henderson – Saginaw High School

Arieana Hernandez – Michigan State University

Kayla Hernick  – Saginaw Arts & Sciences Academy

Breanna Horn – Arthur Hill High School

Lou’Antraniece HumphreyFerris State University

DeNaysha Jackson – Saginaw High School

Tori’Ana Jackson – Saginaw Arts & Sciences Academy

Caitlyn Jacobs – Saginaw Arts & Sciences Academy

Kirk Johnson – Saginaw High School

Tyler Johnson – Arthur Hill High School

Denesia Jones – Arthur Hill High School

Key’Shawn Jones-Pruitt – Saginaw Arts & Sciences Academy

Sarah Kleinfeld – Saginaw Arts & Sciences Academy

Tre’Quan LaFond – Saginaw Arts & Sciences Academy

Jade Lambert – Wayne State University

Jay’Mya Lawson – Saginaw High School

Kennedie Leske – Arthur Hill High School

Quintorria Liddell – Arthur Hill High School

Darianna Lindsay – Saginaw Arts & Sciences Academy

DyTerres Lindsey – Saginaw High School

Christopher Lopez – Arthur Hill High School

Raenaesa Macon – Arthur Hill High School

David Martin – Michigan Lutheran Seminary

Nia Martin – Arthur Hill High School

Darla Martinez – Saginaw Arts & Sciences Academy

Eneisha McGill – Saginaw High School

Rowan Meddaugh – Saginaw Arts & Sciences Academy

Cecilia Menchaca – Arthur Hill High School

Dale Miller – Arthur Hill High School

My’Angel Miller – Arthur Hill High School

Jacari Moultrie – Arthur Hill High School

Jaeda Patman – Arthur Hill High School

Evaus Person – Arthur Hill High School

Brea Pruitt – Saginaw Arts & Sciences Academy

Ke’Shondra Reed – Saginaw High School

Juliana Reynolds – Central Michigan University

Le’Darrion Riley – Saginaw High School

Michaela Roberson – Saginaw Arts & Sciences Academy

Nasir  Roberts – Saginaw Arts & Sciences Academy

Victoria Robinson – Arthur Hill High School

London Ross – Saginaw Arts & Sciences Academy

Matthew Sauer -Saginaw Arts & Sciences Academy

Benjamin Schall – Saginaw Arts & Sciences Academy

Gurpreet Singh – Arthur Hill High School

Bri’Onna Smith – Saginaw High School

Jaida Smith – Saginaw Arts & Sciences Academy

Tunisia Smith – Saginaw Arts & Sciences Academy

Tamareyon Steward – Arthur Hill High School

Keshawn Taylor – Arthur Hill High School

Maciah Taylor – Arthur Hill High School

Santiago Tillman – Arthur Hill High School

Autumn Turner – Arthur Hill High School

Demilah Turner – Saginaw High School

Amaka Unobagha – Saginaw Arts & Sciences Academy

Lashelle Vasquez – Saginaw Arts & Sciences Academy

Mikale Walker – Saginaw Arts & Sciences Academy

Destiny Walker – Saginaw High School

Shybre Washington – Arthur Hill High School

Daniel Webster – Saginaw Arts & Sciences Academy

Cameron Williams – Saginaw High School

Ceondra Williams – Arthur Hill High School

Erynn Williams – Arthur Hill High School

Izaia Williams – Arthur Hill High School

QiAirra Williams – Arthur Hill High School

Shavonda Williams – Arthur Hill High School

Amya Wynn – Arthur Hill High School

 

Saginaw Township Business Association – Thomas McDonald Scholarship

Cora Hensler – Valley Lutheran High School

 

Saginaw Valley Ag Heritage Scholarship

Chevi Moll – Birch Run High School

Lily Wendland – Michigan State University

 

Saginaw Choral Society – Joanne Roberston Memorial Scholarship

Anjelica Ferguson – Heritage High School

 

Saginaw Community Foundation – Collaborative Scholarship

Elizabeth Fischer – Merrill High School

Anne Stemple – Heritage High School

Brady Tackabury – Birch Run High School

 

Saginaw Community Foundation General Scholarship

Trent Alworden – Swan Valley High School

Camille Baniel – Swan Valley High School

Cade Beall – Heritage High School

Hannah Benemann – Swan Valley High School

Calista Bickel – Frankenmuth High School

Aurore Brady – Great Lakes Bay Region Early College

Ethan Champney – Swan Valley High School

Ethan Colby – Nouvel Catholic Central High School

Trevor Culpepper, Jr – Heritage High School

Rachel DuRussel – Swan Valley High School

Hunter Goldensoph – Swan Valley High School

Cheyenne Griffin – Birch Run High School

Nicholas Hyslop – Frankenmuth High School

Kaitlyn Malo – Valley Lutheran High School

Shaheer Noor – Heritage High School

Madison Pignatelli – Great Lakes Bay Region Early College

Samantha Pillsbury – St. Charles High School

Marrissa Price – Swan Valley High School

Andrew Rousseau – Swan Valley High School

Kylie Schmus – Freeland High School

Alexandra Senkowski – Saginaw Valley State University

Alyssa Shuler – Swan Valley High School

Emma Snider – Freeland High School

Madelyn Snider – Freeland High School

Adam Wenzlick – Birch Run High School

Brian Zarazua – Delta College

Hayley Zaroff – Heritage High School

 

St. Charles Community Foundation Scholarship

Madelyne Fowler – St. Charles High School

Erica Garcia – St. Charles High School

Emilio  Gomez – St. Charles High School

Emily Kelley – St. Charles High School

Lauren Klump – St. Charles High School

Phyllis Schmitter – St. Charles High School

 

Susan J. Sauer Hospitality and Sports Management Scholarship

Elizabeth Angulo – Freeland High School

Grace Cairy – Grand Valley State University

 

Louis R. & Helen E. Schwartz FFA Scholarship

Ris Agrwal – Michigan State University

Carly Bates – Iowa State University

Rebecca Emerson – Arthur Hill High School

Katelyn Emmendorfer – Alma College

Benjamin Louwagie – South Dakota State University

Chevi  Moll – Birch Run High School

Emily Stewart – Western Michigan University

 

Stuart Schweigert Scholarship

Kylie Moskal – Heritage High School

 

Jerry L. Seese Ed. D Education Scholarship

Hailey Sonnenberg – Heritage High School

 

Bernie Smillie Memorial Scholarship

Hannah Billmeier – Bridgeport High School

Stephanie Coon – Chesaning High School

Allyson Ehlert – Valley Lutheran High School

Lauren Rankin – St. Charles High School

 

Bernie Smillie Memorial Scholarship – Freeland

Keeley Folts – Freeland High School

Jessica Kelsey – Freeland High School

 

Bernie Simillie Memorial Scholarship – Medical

Harmony Endert – Saginaw Arts & Sciences Academy

Anjelica Ferguson – Heritage High School

Jack Raines – Swan Valley High School

 

Albert Smith Conservation Scholarship

Savannah Blower – Swan Valley High School

Jarrod Griffus – Saginaw Arts & Sciences Academy

Taylor Gross – Chesaning High School

Alexis Ostrander – Birch Run High School

Andrea Schoch – Michigan Lutheran Seminary

Marissa Trombley – Northern Michigan University

Julia Willsie – Central Michigan University

 

Sherrill Smith Music Scholarship

Emily Kelley – St. Charles High School

 

Sons of Italy Scholarship

Evan Benemann – Swan Valley High School

Alexandria Nunn – Michigan State University

Andrew Rousseau – Swan Valley High School

Amalia Scorsone – DeWitt High School

 

Sons of Italy – Frances DiMercuio Memorial Scholarship

Rebecca Alfano – Heritage High School

 

Paul C. and Anita M. Spadafore Family Scholarship

Noah Essex – Freeland High School

 

Clifford H. Spicer Memorial Scholarship

Kyleigh Alexander – Freeland High School

 

Robert E. Stark and Martin H. Stark Scholarship

Jasmin Brookins – Saginaw High School

Te’Andre Henderson – Saginaw High School

De’Ara Jackson – Carrollton High School

Chyna Riley – Carrollton High School

Demilah Turner – Saginaw High School

 

Swan Valley High School Foundation Scholarship

Samuel Lea – Swan Valley High School

 

Team One Credit Union Scholarship

Abigail Bolsby – Sandusky High School

Jahari Essex – Great Lakes Bay Region Early College

Shaylyn Irvine – Caro High School

Armando Motz – Bad Axe High School

Lauren Reed – Heritage High School

Evan Roka – Corunna High School

Jordyn Ryle – Heritage High School

Rachael Scofield – Swartz Creek High School

Bryce Stevenson – Swan Valley High School

Amalia Towns – Nouvel Catholic Central High School

Emma Wilson – Saginaw Arts & Sciences Academy

 

Team One Credit Union – Ernest “Ernie” Burnell Scholarship

Nicole Seamon – Swan Valley High School

 

Team One Credit Union – Mary J. Ewing Scholarship

Kylie Moskal – Heritage High School

 

Team One Credit Union – Theron & Marion Fager Scholarship

Jonathan Sayles – Michigan State University

 

Team One Credit Union Scholarship – Dean Ruple

Jack Raines – Swan Valley High School

 

Ron Thomas Memorial Scholarship

Kylie Schmitt – Valley Lutheran High School

 

Thomas Orthodontic Scholarship

Haley Whitman – Freeland High School

Jaden Derleth – Swan Valley High School

Faith Peplinski – Valley Lutheran High School

 

Pam Thompson Scholarship in Chemistry

Kennedie Leske – Arthur Hill High School

 

Tiderington Family Scholarship

Homer Allen – Arthur Hill High School

Havien Gibson – Saginaw High School

Armonn Goods – Saginaw High School

Charles Haller – Saginaw Arts & Sciences Academy

Leah Keller – Chesaning High School

Summer Little – Valley Lutheran High School

Bryce Stevenson – Swan Valley High School

Matthew Vogelaar – Delta College

 

Thomas S. and Patricia A. Tilot Memorial Scholarship

Havien Gibson – Saginaw High School

 

United Advisory Scholarship Commission – Louise Eaton Buck Art Scholarship

Grace Branch – Saginaw Arts & Sciences Academy

 

United Advisory Scholarship Commission – E.C. Fisher Scholarship

NyKisha Banks – Arthur Hill High School

 

United Advisory Scholarship Commission – Elbert Curtiss Fisher and Margaret Nienstedt Fisher

Shaure Brewer, Jr. – Saginaw High School

Taniyah Brooks – Arthur Hill High School

Havien Gibson – Saginaw High School

Eneisha McGill – Saginaw High School

 

United Advisory Scholarship Commission – William and Cordula Freese Scholarship

Jadyn Fruk – Swan Valley High School

 

United Advisory Scholarship Commission Scholarship – Fred A. Ittner Scholarship

Keshawn Taylor – Arthur Hill High School

 

United Advisory Scholarship Commission – Donald R. McGee Memorial Scholarship

Morgan Gates – Arthur Hill High School

 

United Advisory Scholarship Commission – Saginaw High School Alumni Memorial Scholarship

Cetricia Bowens – Saginaw High School

Ivyonna Brown – Saginaw High School

MaKayla Henley – Saginaw High School

Kirk Johnson – Saginaw High School

Demilah Turner – Saginaw High School

Cameron Williams – Saginaw High School

 

United Advisory Scholarship Commission – Fred R. Strutz Family Memorial Scholarship

Noah Estrada – Arthur Hill High School

De’Andre Greene – Delta College

Jarrod Griffus – Saginaw Arts & Sciences Academy

Tre’Quan LaFond – Saginaw Arts & Sciences Academy

DyTerres Lindsey – Saginaw High School

Matthew Sauer – Saginaw Arts & Sciences Academy

Gurpreet Singh – Arthur Hill High School

 

United Advisory Scholarship Commission – Nellie I. Kerry and Paul Sutherland Scholarship

Amaka Unobagha – Saginaw Arts & Sciences Academy

 

University of Michigan Alumni Club of Saginaw Scholarship

Tyler Watt – Swan Valley High School

 

Paul and Deanna Virciglio Scholarship

Jacob Rowley – Hemlock High School

 

Steve Wagner Scholarship

Kyleigh Alexander – Freeland High School

 

Brandon Walker “BW” Memorial Athletic Scholarship – Female

Hailey Grover – Swan Valley High School

Myah Rousseau – Swan Valley High School

 

Brandon Walker “BW” Memorial Athletic Scholarship – Male

Trent Alworden – Swan Valley High School

Carson Kaeckmeister – Swan Valley High School

 

Brandon Walker “BW” Memorial Scholarship – Criminal Justice

Audree Midcalf – Swan Valley High School

 

Brandon Walker “BW” Memorial Scholarship – Ferris State University

Abigail Farago – Frankenmuth High School

 

Cosby H. Watson Memorial Scholarship

Alexandra Senkowski – Saginaw Valley State University

 

Thomas J. and Barbara J. Weadock Scholarship

Katie Lazarz – Freeland High School

 

Marlin N. & Betha H. Wilson Memorial Scholarship

NyKisha Banks – Arthur Hill High School

Clay Barckholtz – Saginaw Arts & Sciences Academy

Emily Bojo – Saginaw Arts & Sciences Academy

Brenna Dean – Saginaw Arts & Sciences Academy

Adam Ehline – Saginaw Arts & Sciences Academy

Gabrielle Faulk – Saginaw Arts & Sciences Academy

Adriana Flores – Saginaw Arts & Sciences Academy

Morgan Gates – Arthur Hill High School

Kyle Graf – Michigan State University

Jarrod Griffus – Saginaw Arts & Sciences Academy

Olivia Heath – Saginaw Arts & Sciences Academy

Tori’Ana Jackson – Saginaw Arts & Sciences Academy

Caitlyn Jacobs – Saginaw Arts & Sciences Academy

Rachel Johnson – Saginaw Arts & Sciences Academy

Grace Lutenske – Saginaw Arts & Sciences Academy

Cecilia Menchaca – Arthur Hill High School

Rodney Mitchell – Saginaw Arts & Sciences Academy

William Pan – Michigan State University

Safi-ur-Rehman Syed – University of Michigan

Delyn Robinson – Florida A&M University

London Ross – Saginaw Arts & Sciences Academy

Matthew Sauer – Saginaw Arts & Sciences Academy

Benjamin Schall – Saginaw Arts & Sciences Academy

Nicole Vasquez – Saginaw Arts & Sciences Academy

Emma Wilson – Saginaw Arts & Sciences Academy

Veronica Yacks – Saginaw Arts & Sciences Academy

 

Women of Colors Scholarship

Lauren Reed – Heritage High School

 

Women Giving to Women Scholarship

Caroline Helmstadt – Birch Run High School

 

Yellow Dog Studio Memorial Scholarship

Adriana Flores – Saginaw Arts & Sciences Academy

 

Claire Yost Memorial Scholarship

Kennedie Leske – Arthur Hill High School